Élet, te drága...
Újra drágul minden, miközben a pénztárcánk (sajnos csak az, nem a tulajdonosa) egyre soványabb lesz. Nem tudhatjuk meddig tartanak még a megszorítások, (túl sok jót nem jósol senki sem...) tehát érdemes újragondolni a családi kassza felosztását. Talán ismét elővehetjük a régi bevált praktikákat is, amit nagyanyáink használtak.
Hasznos lehet, ha előre megtervezed a havi kiadásokat. A lakosság 90 %-nak fix fizetése van, többé-kevésbé tudjuk tehát előre, hogy mennyit költhetünk 1 hónapban. Első helyen álljon a sárga csekkek befizetése, tehát minden olyan kiadás, ami a legjobban tervezhető, hisz hónapról hónapra ugyanannyi. (Fűtés, villany, víz, telefon, internet, lakásrészlet, vagy albérleti díj, munkahelyi / iskolai / óvodai étkezés díja, tankolásra, esetleg vásárlási kölcsön részletei, stb)
Ha minden "kötelező gyakorlaton" túl vagyunk, akkor jöhet a "maradék" felosztása. Ebből érdemes még 5-10 ezer forintot félretenni aranytartaléknak, mert bármikor jöhet váratlan kiadás. Az így maradt -sokszor nagyon kevés- összeget osszuk el 30 napra. Ha minden hónapban fizetés után nagy bevásárlással kezdesz, akkor ezzel is csökkenteni kell a fennmaradó összeget, viszont így nem kell naponta boltba menni, ami ugye sokszor költekezésre csábítja az embert.
Sok kicsi sokra megy – tartja a mondás. Íme néhány apró trükk, amellyel hónapról hónapra akár több ezer forintot is megspórolhatunk.
Olcsóbb bevásárlás!
1. Mielőtt elindulunk bevásárolni, készítsünk listát arról, hogy pontosan mire van szükségünk. Ekkor célirányosan közlekedünk az üzletben, s nem veszünk meg minden apróságot azzal a felkiáltással, hogy egyszer úgyis szükségünk lesz rá.
2. Mindig nézzük meg az alsó és a legfelső polcokon elhelyezett árut is, mert a drágát általában a szemmagasságban lévő polcokon helyezik el az üzletekben.
3. Érdemes egy hónapra előre megvásárolnunk az eltartható élelmiszert, mert így naponta nem esünk kísértésbe, hogy fölösleges dolgokra is költsük a pénzünket. A hosszan elálló élelmiszerekből (cukor, liszt, só, olaj, rizs, stb) célszerű akciósan nagyobb mennyiséget vásárolni, akár több hónapra elegendőt is!
4. Ha tartós fogyasztási cikket szeretnénk vásárolni, előzőleg tájékozódjunk, hasonlítsuk össze az árakat – de mindig kalkuláljuk bele a szállítási, utazási költségeket is, mert nem biztos, hogy a pár száz forinttal olcsóbb áru valóban kevesebbe kerül, ha közben több kilométert kell érte autóznunk.
5. Mindig legyünk óvatosak az akciós termékekkel is, ne csak a százalékértéket figyeljük, hanem azt is, miért ilyen olcsó: esetleg az alacsony árnak az az oka, hogy a termék rossz minőségű, vagy hamarosan lejár a szavatossága?
6. Bár nem biztos, hogy ezzel elnyerjük vásárló-társaink szeretetét, a pénztárnál mindig ellenőrizzük a blokkot, illetve már menet közben figyeljük a beütött (beolvasott) árakat! Sajnos hallottunk már olyan esetekről, hogy csak a polcon volt akciós a termék, a pénztárnál már nem.... Nagyobb áruházakban esetleg vásárlás közben is, az árleolvasónál érdemes ellenőrizni az árakat!
Ez egy nagyon rövid áttekintés a vásárlással kapcsolatos spórolásról, és gondolom nem mondtam újat velük, de érdemes ezeket átültetni a gyakorlatba is!
Te hogyan spórolsz? Oszd meg velünk ötleteidet, előfordul, hogy tanulhatunk egymástól. Ami Neked egyértelmű, lehet, hogy nekem eszembe sem jutna....
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése